“Tańcowała igła z nitką”, “Pan Kleks” i “Pchła Szachrajka” to dzieła, które stworzył Jan Brzechwa, a łączy je dodatkowo fakt, iż wychowały całe pokolenia Polaków i nadal są czytane przez najmłodszych. Dowcipne i przykładające dużą wagę do zabawy słowami wiersze dla dzieci to klasyka, która omawiana jest zarówno w szkołach, jak i również czytana maluchom do poduszki. Co stoi za fenomenem bajkopisarza, który, jak się okazuje, wcale nie chciał być kojarzony wyłącznie z literaturą dziecięcą?
Jan Brzechwa – najważniejsze informacje o kultowym bajkopisarzu
Specjalista w dziedzinie prawa autorskiego, tłumacz utworów Puszkina i Jesienina, a także twórca ponadczasowych książek oraz wierszy dla dzieci. Jan Brzechwa to ikoniczna postać, która nieodzownie, podobnie jak Julian Tuwim, kojarzy się z beztroską wieku dziecięcego. Po twórczość pochodzącego z Podola pisarza sięgają jednak chętnie także starsi czytelnicy. Autor, choć kojarzony głównie z dowcipną twórczością skierowaną do dzieci, dużą część swojej pracy literackiej zogniskował na odbiorcach dorosłych. Przejawem tego są m.in. “Wiersze polityczne”.
Co napisał Jan Brzechwa? Książki i wiersze dla dzieci, które wychowały pokolenia Polaków
– “Oblicza zmyślone”
– “Tańcowała igła z nitką”
-“Kaczka Dziwaczka”
– “Akademia pana Kleksa”
– “Ptasie plotki”
Dowcipna twórczość, czyli Jan Brzechwa dzieciom
Jak autor poezji dla dzieci, Jan Brzechwa wsławił się zupełną innowacyjnością w podejściu do tego gatunku. Pełne wdzięku, bezpretensjonalne i lekkie, takie właśnie są utwory dla najmłodszych, które stworzył. Poeta często sam wcielał się w rolę dziecka i zręcznie bawił się potocznym słownictwem, tworząc niezwykle trafne i dowcipne kompozycje.
Jan Brzechwa – ciekawostki
Początek literackiej kariery Jana Brzechwy przypada na rok 1915, kiedy to autor był jeszcze nastolatkiem. Mimo wszystko swoją przyszłość wiązał nie z pisaniem, a karierą prawniczą. W międzyczasie chwytał się zarobku, dorabiając jako tekściarz, pisząc słowa do piosenek. Na studiach też był jednym z założycieli Związku Autorów Kabaretowych, a w późniejszym okresie także Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych, czyli znanego po dziś dzień ZAiKS-u.